Így alkalmazzuk a gyömbért a hasmenés kezelésére

A hazánkban is népszerű gyömbér számos emésztőrendszeri panasz, köztük a hasmenés esetében is bevethető. Lássuk, hogyan alkalmazzuk!

Friss gyömbérgyökér. Így alkalmazzuk a gyömbért a hasmenés kezelésére

A gyömbér jótékony hatásai

A gyömbért évezredek óta, világszerte alkalmazza az emberiség a legkülönbözőbb panaszok csillapítására. Ezek közé tartozik például a májfunkciók javítása, a koleszterinszint csökkentése, a tesztoszteronszint növelése, valamint a menstruációs fájdalmak csillapítása egyaránt. A gyömbért számos vidéken alkalmazzák a fentiek mellett a hasmenés enyhítésére is. Az emésztőrendszerre gyakorolt jótékony hatásait nem csak a felhasználói beszámolók, hanem klinikai vizsgálatok is igazolják.


Természetes segítség hasmenés és gyomorbántalmak esetén

A gyömbér akár friss, akár szárított és porított gyökeréből készült tea nem csak antioxidáns, gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító és antibakteriális hatással bír, hanem képes megnyugtatni a gyomrot és tonizálni az emésztőrendszert is. Egy nemrég végzett kutatás szerint a gyömbér nem csak a hasmenés leküzdésében segíthet, hanem csillapíthatja a hasmenéssel gyakran együttjáró hasi görcsöket, gázokat, valamint hányinger ellen is kiváló. Ezen tulajdonságainak köszönhetően enyhíti a legkülönbözőbb gyomorbántalmakat, és jótékonyan hat a gyomor és az emésztőrendszer általános egészségére is. A gyömbértea rendszeres fogyasztása továbbá segíthet a hasmenés során elvesztett folyadék pótlásában is, ezáltal csökkentve az esetleges kiszáradás kockázatát.

Hogyan alkalmazzuk a gyömbért a hasmenés kezelésére?

Hasmenés esetén a gyömbér tea formában való fogyasztása a legelőnyösebb. Ennek elkészítéséhez hámozzunk meg és reszeljünk le egy evőkanálnyi friss gyömbért, helyezzük egy bögrébe, majd öntsünk rá forró vizet. Hagyjuk állni 5-10 percig, majd szűrjük le. Ha az erősebb ízt kedveljük, a gyömbért tovább is áztathatjuk, illetve akár szűrés nélkül is fogyaszthatjuk a gyömbérteát. Ízlés szerint citrommal és mézzel ízesíthetjük. Friss gyömbér helyett természetesen alkalmazhatunk egy teáskanálnyi 100%-os tisztaságú gyömbérport, mint például a Mannavita Prémium Nyers Gyömbérpor.

Mire ügyeljünk a gyömbér alkalmazása során?

Ugyan általában nem kell káros mellékhatásoktól tartanunk, azt fontos megemlíteni, hogy a gyömbér alkalmazása egyes esetekben ellenjavallt lehet. Ide tartoznak többek között a terhesség, a szoptatás, valamint olyan betegségek, mint például a vérzési rendellenességek, a cukorbetegség, egyes szívbetegségek, illetve az epekövek is.

A potenciális gyógyszermellékhatások elkerülése érdekében ajánlott orvosunk tanácsát kérni a gyömbér alkalmazása előtt az esetleges szövődmények kiküszöböléséhez. A véralvadásgátlók és vérhígítók, a cukorbetegség esetén alkalmazott készítmények, a vérnyomásgyógyszerek, valamit egyes szívbetegségek esetén alkalmazott gyógyszerek szedése ellenjavallt lehet a gyömbérrel egyidejűleg.

Ritkán ugyan, de előfordulhat, hogy a gyömbér további emésztőrendszeri zavarokat, például gyomorégést vagy gázokat okoz az arra érzékenyeknél, így ha ezeket tapasztaljuk, hagyjuk abba alkalmazását.

A fenti információk tájékoztató jellegűek! Hosszú ideig fennálló, nehezen szűnő, gyakran visszatérő, vagy súlyosbodó panaszok esetén forduljunk orvoshoz!

Források:

https://examine.com/foods/ginger/

https://www.nccih.nih.gov/ginger

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC4377061/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC7489045/

https://pubs.rsc.org/en/Content/FO/c3fo303

https://pubs.acs.org/doi/pdf/10.1021/jf07146

Fotó: Karolina Grabowska

Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.
Jelenleg Összesen 849 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute