Milyen betegségek tüneteként jelentkezhet az étvágytalanság?

Az étvágytalanság mögött számos életviteli és egészségügyi tényező állhat. Lássunk utóbbiak közül néhányat!

Étvágytalanságtól szenvedő nő. Milyen betegségek tüneteként jelentkezhet az étvágytalanság?

Az étvágy csökkenése mögött számos tényező állhat, beleértve mentális és a fizikai betegségeket, egyes gyógyszeres kezeléseket, vagy bizonyos életviteli faktorokat. Az étvágytalanság mellé gyakran társul fogyás és alultápláltság, melyek idővel számos más panasz kialakulásához vezethetnek. A súlyos egészségkárosodás elkerülése érdekében fontos a kiváltó okok feltárása és azok megfelelő kezelése. Lássuk, milyen panaszok állhatnak az étvágytalanság hátterében!


Pszichológiai rendellenességek

Mind gyermekek, mind felnőttek esetében előfordulhat, hogy az étvágytalanság valamilyen pszichológiai panasz következtében jelentkezik. Ezek közé tartozik például a stressz, a szorongás és a depresszió is. Ilyenkor rendkívül fontos szakemberhez fordulni, és megfelelően kezelni a panaszok mögöttes okát mind az általános életminőség javítása, mind pedig a súlyosabb betegségek elkerülése érdekében.

Egyes súlyos betegségek

Számos rendellenesség okozhatja az étvágy csökkenését, beleértve egyes máj- és vesebetegségeket, szív- és érrendszeri panaszokat, és a pajzsmirigyet érintő zavarokat. A rákos megbetegedések következtében is jelentkezhet étvágytalanság, különösen, ha a hasnyálmirigy, a petefészek, vagy a gyomor- és emésztőrendszer érintett.

Fertőzések

A bakteriális, vírusos, vagy gombás fertőzések gyakori tünete az étvágytalanság. Statisztikák szerint a felső légúti fertőzések, a gyomor és a belek fertőzései, a tüdőgyulladás, illetve akár egyes bőrfertőzések is okozhatják az étvágy jelentős csökkenését, ám szerencsére a megfelelő kezelésnek köszönhetően az étvágy általában visszatér.

Gyógyszermellékhatások

Fontos megemlíteni, hogy az étvágytalanság nem csak bizonyos betegségek következtében alakulhat ki, hanem az azok kezelésére alkalmazott gyógyszerek mellékhatásaként is jelentkezhet. Bizonyos fájdalomcsillapítók, antibiotikumok, illetve a rákos megbetegedések kezelésére alkalmazott készítmények csupán néhányak azok közül a gyógyszerek közül, melyek az étvágy súlyos csökkenését okozhatják. 

Bizonyos tápanyagok túlzottan alacsony szintje

Tanulmányok szerint amennyiben egyes tápanyagok szintje túlzottan lecsökken a szervezetben, étvágytalanság, és akár súlyosabb tünetek is felléphetnek. A következő tápanyagokban gazdag ételek és étrend-kiegészítők rendszeres bevitelével nem csak étvágyunkat nyerhetjük vissza, hanem számos szövődmény kialakulásának kockázatát is csökkenthetjük:

B1-vitamin 

A tiamin néven is ismert B1-vitamin tartósan alacsony szintje nem csak étvágytalansághoz és súlycsökkenéshez vezethet, hanem fáradtságot, ingerlékenységet, alvászavarokat, kognitív panaszokat, és szívbetegségeket is okozhat.

B12 vitamin

A B12-vitamin kulcsfontosságú egészségünk megőrzése szempontjából, ám a B12-vitaminhiány az egyik leggyakoribb tápanyaghiány napjainkban. A B12-vitamin túlzottan alacsony szintje megmutatkozhat étvágytalanságban, fogyásban, kognitív panaszokban, fáradtságban, gyengeségben, illetve akár vérszegénység kialakulásához is vezethet.

Ajánlott termék a B-vitaminok természetes és hatékony pótlására: Mannavita Chlorella Tabletta

Cink

A cink egy olyan alapvető ásványi anyag és elektrolit, mely hiánya gyakran mutatkozik meg étvágytalanságban, valamint az ízlelés és a szaglás elvesztésében. További tünetei lehetnek még például a hajhullás, a gyenge körmök, a fertőzésekre való megnövekedett hajlam, a nehéz sebgyógyulás, a hasmenés, és akár a szemproblémák is. 

Ajánlott termék a cink és más kulcsfontosságú ásványi anyagok, elektrolitok és nyomelemek eredményes pótlására: Mannavita ElektronyK+ Italpor

A fenti információk tájékoztató jellegűek! Az étvágytalanság hosszú ideig való fennállása nem csak súlyos hiánybetegségek és alultápláltság kialakulásához vezethet, hanem akár életveszélyes is lehet, ezért ha panaszaink nem múlnak, súlyosbodnak, vagy hosszú ideig fennállnak, forduljunk orvoshoz!

Források:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK574539/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC4589891/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK537204/

https://examine.com/supplements/vitamin-b1/

https://examine.com/supplements/vitamin-b12/

https://examine.com/supplements/zinc/

Fotó: Anete Lusina

Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.
Jelenleg Összesen 849 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute