Máj és Epe regenerálás
Nyomtatás

Májzsugorodás - Ajánlott és kerülendő ételek listája

Kasa Henrietta
Találatok: 4297

A következőkből kiderül, hogy hogyan csökkenthetjük a májzsugorodás tüneteit és az esetleges szövődmények kialakulásának kockázatát a megfelelő étrenddel.

Májvédő ételek a piacról. Májzsugorodás - Ajánlott és kerülendő ételek listája

Mi az a májzsugorodás?

A májcirrózis illetve májzsugor néven is ismert májzsugorodás egy olyan krónikus betegség, amelyet a májszövet hegesedése, valamint a májon gumószerű dudorok kialakulása jellemez. Ezek a rendellenes elváltozások a májműködés fokozatos romlásához, és akár májelégtelenséghez is vezethetnek. A májzsugorodás olyan hosszú ideig fennálló tünetekben is megmutatkozhat, mint például az émelygés, az étvágytalanság, a fáradtság, a súlycsökkenés, vagy a különböző bőrelváltozások.

A májcirrózis hátterében számos rendellenesség állhat, beleértve a túlzott alkoholfogyasztást, a nem alkoholos zsírmájbetegséget, a hepatitis B és C vírusok okozta májgyulladást, bizonyos autoimmun betegségeket és a szívelégtelenséget is. 

Ugyan a májzsugorra jelenleg nincs gyógymód, a megfelelő, orvos által személyre szabott kezeléssel a tünetek enyhíthetők, az állapot előrehaladása lassítható, és az esetleges szövődmények elkerülhetők. A májzsugorodást kiváltó mögöttes állapot szakszerű kezelése szintén csökkentheti az állapot súlyosbodásának kockázatát. 

Lássuk, milyen ételeket érdemes kerülni, és mit ajánlott rendszeresen fogyasztani a kezelés hatékonyságának növeléséhez.


A megfelelő étrend kulcsfontosságú a kezelés sikeréhez

Májcirrózis esetén elengedhetetlen a fehérjékben és alapvető tápanyagokban gazdag, változatos étrend, ugyanakkor a máj számára nehezen feldolgozható ételek és italok kerülése. 

A májzsugorodás növelheti a szervezet fehérjeszükségletét, és hatással lehet a máj szénhidrát-raktározási képességére, így a naponta többszöri, fehérjében és egészséges szénhidrátokban gazdag ételek fogyasztása sokak számára hasznos lehet.

A cirrózis befolyásolhatja a zsírok emésztéséhez szükséges epe termelését is, melyben a májnak fontos szerepe van. Míg az egészséges zsírok fogyasztása előnyös, az egészségtelen zsírokban gazdag élelmiszerek, köztük a sült és a feldolgozott ételeket bevitele ellenjavallt. 

A májzsugor egyes eseteiben indokolt lehet a bevitelének mérséklése a hasüregben keletkező kóros folyadékgyülem, az úgynevezett ascites vagy aszcitesz megelőzése érdekében.

Mivel a cirrózis károsan befolyásolhatja az immunrendszer működését, a nyers vagy alulfőzött hús, tojás és más állati eredetű élelmiszerek fogyasztása szintén kerülendő az esetleges fertőzések elkerülése végett.

Milyen ételeket ajánlott mellőzni, hogy a további panaszokat megelőzzük?

Milyen ételeket fogyasszunk a májzsugorodás tüneteinek enyhítésére?

Bizonyos tápanyagok, köztük a cink, a B-vitaminok, a D-vitamin és a K-vitamin étrendi bevitele nem csak jelentősen csökkentheti a tüneteket és javíthatja az életminőséget, hanem a májzsugor következtében fellépő tápanyaghiány kockázatát is csökkentheti. Ezek, illetve más létfontosságú nutriensek bevitelére az alábbiak rendszeres fogyasztása javasolt:

Ajánlott étrend-kiegészítők:

A fenti információk tájékoztató jellegűek! Hosszú ideig fennálló, nehezen szűnő, gyakran visszatérő, vagy súlyosbodó panaszok esetén, valamint személyre szabott tanácsért és kezelésért, forduljunk orvoshoz!

Források:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK482419/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC6589840/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC7915767/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30873165/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29608812/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC7701970/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC4416972/

Fotó: Karolina Grabowska

Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.