Hogyan küzdjük le a krónikus ingerlékenységet?

Időnként mindnyájan válhatunk ingerlékennyé, ám mégis viszonylag keveset tudunk mögöttes okairól és kezeléséről. Íme néhány hasznos információ a krónikus ingerlékenységről!

Irodai megbeszélés három résztvevővel. Hogyan küzdjük le a krónikus ingerlékenységet?

Mi az az ingerlékenység?

Az ingerlékenységet életkortól függetlenül mindnyájan megtapasztaljuk időnként. Ilyenkor gyakran érzünk frusztrációt, idegességet, vagy különösen alacsony toleranciát egyes, főleg stresszes helyzetekben. Az állandó vagy rendszeresen visszatérő ingerlékenység hátterében azonban számos, akár mentális vagy fizikai tényező egyaránt állhat, illetve különböző tünetek vagy tünetegyüttesek is kísérhetik. Ebben a bejegyzésben a krónikus ingerlékenység legjellemzőbb tüneteit és kiváltó okait vesszük szemügyre, valamint néhány módszert is bemutatunk az állapot megelőzésére és kezelésére.


Mik az ingerlékenység leggyakoribb tünetei?

Az ingerlékenységet gyakran előzhetik meg vagy kísérhetik más állapotok, ezek jellemzően az alábbiak lehetnek:

  • felgyorsult légzés
  • felgyorsult szívverés
  • fokozott verejtékezés
  • megemelkedett testhőmérséklet
  • hőhullámok
  • fejfájás
  • zavarodottság
  • harag
  • türelmetlenség
  • hangulati ingadozások és zavarok

A fenti tünetek gyakran más, mögöttes állapotokra is utalhatnak, ezért hosszantartó, vagy nehezen szűnő panaszok esetén ajánlott szakemberhez fordulni!

Milyen tényezők állhatnak a krónikus ingerlékenység hátterében?

Az ingerlékenység hátterében számos egyéni tényező állhat, és legyen szó például életmódbeli, fizikai vagy pszichológiai faktorokról, ezek közül gyakran több is közrejátszik kialakulásában, gyakoriságában, valamint súlyosságában.

Néhány, a mentális egészséget érintő rendellenesség és pszichológiai ok is összefüggésbe hozható az ingerlékenységgel, mint például a:

Az ingerlékenység hátterében gyakran fizikai tényezők állnak, illetve súlyosbíthatják azt, köztük az:

A hormonális változásokkal járó egészségügyi állapotok szintén összefüggésben állhatnak az ingerlékenység kialakulásával, ezek közé tartozik többek között a:

Az ingerlékenység számos életmódbeli tényező következtében is kialakulhat, mint például a:

Az ingerlékenység többek között egyes hiánybetegségekre is felhívhatja figyelmünket, hiszen az alábbiak alacsony szintje hatással van agyműködésünkre, hangulatunkra, és ezáltal az ingerlékenység kialakulására, valamint akár akár tartós fennállására:

Ezeken felül egyes étrend-kiegészítők és gyógyszerek mellékhatásaként is felléphet az ingerlékenység, illetve a megvonás egyik jele is lehet az állapot kialakulása. Ezek közül az alábbiakat érdemes megemlíteni:

  • alkoholfogyasztás és -függőség
  • egyes drogok fogyasztása
  • vitaminkészítmények, például szelén túlzott fogyasztása
  • nikotinmegvonás dohányzásról való leszokás alatt
  • koffeinmegvonás
  • cukormegvonás túlzott, hosszú ideig tartó cukorfogyasztást követően

Hogyan kezelhetjük az állandó ingerlékenységet a kiváltó tényezők függvényében?

Rendkívül fontos, hogy (ha szükséges, akár szakember segítségével) megtaláljuk a gyakran visszatérő ingerlékenység kiváltó okait, hiszen így nem csak az általános életminőség javítható, hanem az esetlegesen fennálló mögöttes állapotokat, például hangulati rendellenességeket vagy hiánybetegségeket is feltárhatjuk, és még időben elkezdhetjük a kezelést. A potenciális hiánybetegségek és az ingerlékenység megelőzésére fontos a tápanyagokban gazdag étrend, a megfelelő minőségű és mennyiségű alvás, valamint a hatékony stresszkezelés, melynek gyakran része a rendszeres testmozgás vagy a meditáció.

Az alábbi készítmények hatékonyan alkalmazhatók az ingerlékenység, a stressz, a szorongás, a depresszó, az álmatlanság általános tüneteinek enyhítésére és kezelésére:

  • Mannavita Ashwarax - Komplex készítmény többek között a stressz, a szorongás, a pánik és az ingerlékenység kezelésére
  • Mannavita Perui Nyers Maca Por - A tápanyagokban rendkívül gazdag maca adaptogénként hat, illetve segít a hormonális egyensúly fenntartásában
  • Mannavita Prémium Méhpempő - Gazdag az idegrendszert támogató B-vitaminokban és a hangulat szabályozásában fontos szerepet játszó acetilkolinban is, valamint segít a hormonális egyensúly fenntartásában és helyreállításában

A fenti információk tájékoztató jellegűek! Panaszaink hosszantartó fennállása, súlyosbodása, vagy újabb tünetek jelentkezése esetén forduljunk szakemberhez!

Források:

https://examine.com/topics/irritability/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32187127/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27343883/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34838432/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC3614647/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC5949161/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32644337/

 

Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.
Jelenleg Összesen 849 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute