A szájpenész kockázatai, megelőzése és kezelése

A következőkből kiderül, hogy mit tehetünk a Candida élesztőgombák okozta szájpenész megelőzése érdekében, és hogyan fokozhatjuk a kezelés hatékonyságát.

A szájpenész kockázatai, megelőzése és kezelése

Mi az a szájpenész?

Az szájpenész egy gyakori gombás fertőzés, amit a Candida élesztőgomba okoz. Főbb jellemzői a fehér, túrószerű foltok a nyelven és az szájüreg felületén, melyek átterjedhetnek a szájpadlásra, az ínyre, a mandulákra és a torok hátsó részére is. A szájpenészt fontos időben felismerni és kezelni, ugyanis bár általában enyhe lefolyású, egyeseknél súlyosabb szisztémás fertőzéseket okozhat. A szájpenész összetéveszthető más kórállapotokkal, mint például a leukoplakia vagy az orális lichen planus. A hosszú ideig fennálló szájpenész utalhat olyan mögöttes betegségekre is, mint például a cukorbetegség vagy egyes immunhiányos rendellenességek.


Kire jelenthet veszélyt a szájpenész?

Azok, akiknek legyengült az immunrendszere, beleértve a HIV/AIDS-szel, rákkal, cukorbetegséggel vagy más súlyos betegséggel élőket, fokozott kockázatnak vannak kitéve. Ezenkívül a csecsemők, az idősek, a műfogsort használók, illetve bizonyos gyógyszereket, például antibiotikumokat vagy kortikoszteroidokat alkalmazók szintén hajlamosabbak a szájpenészre. A megelőzés érdekében fontos a jó szájhigiénia fenntartása, a cukorbevitel korlátozása, és a fokozottan veszélyeztetetteknél az orvos által felírt gombaellenes gyógyszerek használata.

A szájpenész leggyakoribb tünetei és hagyományos kezelése

A szájpenész jellemző tünetei közé tartoznak a fehér, túrószerű foltok a szájüregben, a vörösség, a fájdalom, a nehézkes nyelés, az ízérzékelés elvesztése, illetve esetenként a száj sarkainak repedése és vörössége. A hagyományos kezelés gombaellenes készítményeket foglal magában pasztillák, tabletták vagy folyékony szájöblítők formájában. 

A rendszeres fogmosás, valamint a fogselyem és az antimikrobiális szájvizek használata alapvető a kezelés hatékonyságának fokozására. A műfogsort viselőknek szintén fontos a fogsoruk rendszeres és megfelelő tisztítása.

Hogyan segíthetjük elő a kezelést?

Probiotikumok (Lactobacillus törzsek)

A hasznos baktériumok, különösen a Lactobacillus acidophilus, alapvető szerepet játszanak a száj természetes mikroorganizmusainak egyensúlyának helyreállításában és fenntartásában, így képesek gátolni a Candida növekedését. Kapszula formában szájon át szedhetők, illetve a probiotikumokban gazdag ételek fogyasztása is előnyös.

Kókuszolaj 

A kókuszolajban található MCT-k (medium-chain triglycerides, vagyis közepes hosszúságú zsírláncok), különösen a laurinsav, gombaellenes hatásúak, és képesek elpusztítani a Candida élesztőgombát. A naponta körülbelül 10-15 percig tartó, kókuszolajjal, vagy az abból előállított MCT olajjal történő olajrágás jelentősen csökkentheti a Candida szintjét, illetve segíthet a toxinok eltávolításában is a szájüregből, ezzel is támogatva annak egészségét.

Szegfűszegolaj

A szegfűszegolaj fő aktív vegyülete, az eugenol erős gombaellenes hatással rendelkezik, így képes gátolni a Candida szaporodását. A nyálkahártya irritációjának elkerülése érdekében a szegfűszegolajat javasolt hordozó olajjal (mint a kókuszolaj) hígítva, például olajrágáshoz alkalmazni (1-2 csepp egy teáskanálnyi kókuszolajhoz).

C-vitamin

A C-vitamin egy erős antioxidáns, és alapvető az immunrendszer működéséhez. Fokozza a szervezet képességét a szájpenész és más fertőzések leküzdésére, illetve támogatja az íny és a fogak egészségét is.

Ajánlott termék: LipoCell Liposzómás C-vitamin

Fokhagyma

A fokhagyma aktív vegyülete, az allicin szintén jól ismert gombaellenes tulajdonságáról. Az allicin zavarja a Candida sejtek enzimeit, megakadályozva azok szaporodását. A frissen zúzott fokhagyma étrendbe való beillesztése, vagy a fokhagyma készítmények szedése hatékony kiegészítése lehet a fertőzések elleni küzdelemnek.

Ajánlott termék: Crystal Fokhagyma Kapszula

A fenti információk tájékoztató jellegűek! Hosszú ideig fennálló, nehezen szűnő, gyakran visszatérő, vagy súlyosbodó panaszok esetén forduljunk orvoshoz!

Források:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK560624/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK545282/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK367586/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK538168/

Fotó: MART PRODUCTION

Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.
Jelenleg Összesen 844 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute