Az erek védelme természetesen

Milyen ételeket fogyasszunk ereink egészségének megőrzéséért, illetve hogy megelőzzük azok elmeszesedését, eltömődését és megkeményedését? Lássuk a választ! 

Idős hölgy citrusokat fogyaszt az érelmeszesedés kialakulásának csökkentése érdekében.

Az érelmeszesedést a szívbetegségek, köztük a koszorúér-betegségek egyik fő okának tekintik és a nyugati országokban a bekövetkezett halálozások csaknem 50%-áért felelős. Ez a  sokakat érintő, ateroszklerózisként is ismert jelenség akkor fordul elő, amikor az artériák falai mentén zsírlerakódások halmozódnak fel. Ez idővel az artériák szűkületét okozza és korlátozza a vér megfelelő áramlását a szívben, a szervekben és a test más részeiben. 

Az érelmeszesedés kialakulásában számos kockázati tényező közrejátszik és valószínűsége nagyobb azoknál, akik:

  • Egyoldalúan és egészségtelenül étkeznek
  • Túlsúlyosak
  • Sokat ülnek vagy fekszenek, illetve fizikailag nem aktívak
  • Dohányoznak
  • Magas a vérnyomásuk
  • Magas a koleszterinszintjük
  • Cukorbetegek

Szerencsére az életmód tudatos változtatásával, illetve a megfelelő ételek rendszeres fogyasztásával védhetjük ereink egészségét is. Ezáltal megelőzhetjük olyan panaszok kialakulását, mint az érelmeszesedés és más súlyos szív- és érrendszeri megbetegedések. Nézzük mik azok az érvédő hatóanyagok, amelyek természetesek, széles körben elérhetőek, jól fogyaszthatóak együtt, és a pénztárcánkat is kímélik! 

Érvédő ételek és hatóanyagok

1. Bogyós gyümölcsök

A bogyós gyümölcsök rendkívül gazdagok rostokban, vitaminokban, ásványi anyagokban és olyan természetes, egészségvédő növényi vegyületekben, mint például az antioxidáns hatású flavonoidok. Ezeknek a hatóanyagoknak köszönhetően rendszeres fogyasztásukkal hozzájárulhatunk a szív- és érrendszer egészségének megőrzéséhez, illetve az azt érintő megbetegedések kialakulásának kockázata is csökkenthető. Kutatások azt is kimutatták, hogy a bogyós gyümölcsök fogyasztása jelentősen csökkentheti az érelmeszesedés kockázati tényezőit is, beleértve a magas LDL koleszterinszintet, vérnyomást és vércukorszintet egyaránt. Ezáltal védhetjük sejtjeinket a károsodástól és az artériák működése is javulhat. 

A bogyós gyümölcsöket a melegebb hónapokban fogyaszthatjuk frissen. Ahogy hűvösre fordul az idő, 100%-os gyümölcslevekkel, illetve tartósítószer-, cukor-, és adalékanyagmentes lekvárokkal és koncentrátumokkal gondoskodhatunk bevitelükről. A fokozottabb hatás érdekében ajánlott összetett, több bogyós gyümölcs koncentrátumát is tartalmazó készítményt választani. A Mannavita ZeoFlavin-C tíz különböző bogyó felhasználásával készült, és nem csak az érelmeszesedés megelőzésére alkalmazható. Ajánlott az emésztés és az anyagcsere fokozására, a szív- és érrendszer egészségének védelmére, illetve az immunrendszer átfogó erősítésére is alkalmas.

2. Olajos halak

Az olajos halak és a halolajat tartalmazó étrend-kiegészítők a bennük található omega-3 zsírsavaknak köszönhetően számos módon támogathatják egészségünket. Klinikai tanulmányok szerint az omega-3 zsírsavak segítenek csökkenteni a sejtadhéziós molekulák káros hatásait. Ezek olyan fehérjék, amelyek lehetővé teszik a sejtek rendellenes egymáshoz, illetve a környezetükhöz való tapadását. Gyulladásokra reagálva testünk felszabadítja ezeket a sejtadhéziós fehérjemolekulákat, melyek az artériák eldugulását okozhatják. Kutatások szerint az esszenciális omega-3 zsírsavakban gazdag halak és a halolaj tartalmú étrend-kiegészítők rendszeres fogyasztása csökkenti az érelmeszesedés és más szív- és érrendszeri panaszok kialakulásának kockázatát

Azoknak, akik szeretnének több olajos halat fogyasztani, friss, jó minőségű, nem szennyezett vízből származó halat ajánlott választani. Költségkímélő alternatívaként halolajkapszula is alkalmazható. A fenntartható halászatból származó Mannavita Mega Krill az omega-3 zsírsavakat aktív EPA és DHA formában tartalmazza, ennek köszönhetően teljesebb és fokozottabb hatást fejt ki. A Mega Krill gazdag antioxidánsokban, A-, D-, és E-vitaminokban valamint más egészségvédő hatóanyagokban is. Fogyasztásával hozzájárulhatunk agyunk, szemünk, illetve szív-és érrendszerünk egészségének megőrzéséhez is. Rendszeres bevitelével az érelmeszesedés kialakulásának kockázata is csökkenthető. 


3. Lenmag és lenmagolaj

A lenmag gazdag rostokban, egészséges zsírokban, vitaminokban, ásványi anyagokban, és amellett, hogy rendkívül tápláló, segít megelőzni az érelmeszesedés kialakulását is. A lenmag inaktív formában, ALA-ként tartalmazza az omega-3 zsírsavakat, melyet elfogyasztás után szervezetünk alakít át EPA és DHA aktív formákká. Igaz, hogy az ezáltal nyert aktív omega-3 nem olyan hatékony, mint a halolajban található változat, mégis hozzájárulhat érrendszerünk védelméhez. 

A Mannavita Lenmagolaj fogyasztása jó alternatíva lehet az omega-3 bevitelére a vegánok és halat nem kedvelők számára és ezáltal a szív, az erek, a szem, az agy és az ízületek védelmére. A lenmagolaj a koleszterinszint csökkentésére is alkalmazható, így a koleszterinlepedék képződése közel felére csökkenthető. Ez a hatás a lenmagban és az abból préselt olajban is megtalálható, szinte kimondhatatlan nevű szeizoiszolariciresinol-diglukozidoknak (SDG) köszönhető. Ezek olyan gyulladáscsillapító és koleszterinszint-csökkentő lignánvegyületek, amelyek hatásai ellensúlyozzák az érelmeszesedést és védik érfalainkat.

4. Paradicsom és likopin tartalmú ételek

A paradicsomban található karotinoid pigment, a likopin kimagasló egészségvédő hatásokkal rendelkezik és kutatások szerint az érelmeszesedés kockázatának csökkentésében is szerepet játszik. Tanulmányok azt mutatják, hogy a likopinban gazdag paradicsom és az azt tartalmazó étrend-kiegészítők fogyasztása csillapíthatja a gyulladásokat, növelheti a HDL, vagyis a jó koleszterin szintjét és csökkentheti a szív- és érrendszeri megbetegedések kialakulásának kockázatát is. 

Egy 40 ember részvételével végzett tanulmány szerint paradicsomszósz és olívaolaj együttes fogyasztása kiemelkedő hatással volt a fent említett adhéziós molekulák és a gyulladásos fehérjék számának csökkentésére a nyers paradicsommal való összehasonlítás során. Az olasz konyha kedvelőinek ez egy tökéletes kifogás lehet egy tányér paradicsomos spagetti elfogyasztására.

A likopinban gazdag ételek, mint például a paradicsom, a görögdinnye vagy a grapefruit rendszeres fogyasztásával természetesen járulhatunk hozzá szívünk és ereink védelméhez, így az érelmeszesedés kockázatát is csökkenthetjük. 

5. Citrusok

A citrusfélék, mint például az előbb említett grapefruit nem csak finomak, de a szervezetünk számára hasznos vitaminokat, ásványi anyagokat és flavonoidokat is tartalmaznak. A flavonoidok nem csak csillapíthatják a gyulladásokat, de segíthetnek azok kialakulásának megelőzésében is. Emellett megakadályozhatják, hogy a szervezetünkben felszabaduló szabad gyökök oxidálják az LDL, vagyis a rossz koleszterint, ami azért is fontos, mert az LDL koleszterin oxidációja az érelmeszesedés kialakulásához és súlyosbodásához is köthető. 

Szerencsére hazánkban az év 12 hónapjában hozzájuthatunk friss citrusokhoz, vagy a belőlük készült gyümölcslevekhez, így egész évben gondoskodhatunk a bennük található vitaminok, ásványi anyagok és antioxidánsok beviteléről, ezzel támogatva szív- és érrendszerünk egészségét és csökkentve az érelmeszesedés kialakulásának kockázatát.

Mit mindent ajánlott még fogyasztani az erek védelmére?

Számos pénztárcabarát és könnyen elérhető hüvelyest, gabonát, zöldséget, gyümölcsöt és fűszert beiktathatunk az étrendünkbe nem csak általános immunerősítés, de az erek egészségének megőrzése érdekében is. Az alábbi, sokunk konyhájában rendszerint megtalálható ételek rendszeres fogyasztása kiemelten ajánlott a szív- és érrendszer védelmére:

  • Babfélék
  • Zab
  • Vöröshagyma
  • Gyömbér
  • Kurkuma
  • Cékla
  • Paprika
  • Csili paprika
  • Fahéj
  • Kakaó és magas kakaótartalmú étcsokoládé
  • Olajos magvak
  • Olívaolaj
  • Keresztesvirágú zöldségek, mint például a brokkoli
  • Zöld leveles zöldségek, mint például a kelkáposzta vagy a spenót

Az alábbi információk tájékoztató jellegűek és nem helyettesítik a szakorvos által személyre szabott kezelést. Az étrend-kiegészítők nem helyettesítik az egészséges és változatos étrendet, ám azt kiegészítve hatékonyan hozzájárulhatnak egészségünk megőrzéséhez és fokozásához. Új készítmény használata előtt konzultáljunk kezelőorvosunkkal, gyógyszerészünkkel, és tartsuk be javaslataikat, illetve a készítményhez mellékelt felhasználási útmutatót!

Források:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK507799/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/PMC4655391/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/PMC4058739

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/PMC4519361/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/PMC2802750/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18420395/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmcPMC2634102/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/PMC3735277/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/PMC3710301/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/PMC6431442/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/PMC5627698/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23585134/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26561066/

Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.
Jelenleg Összesen 849 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute