Cékla, egy tápláló téli tápanyagbomba - Miért fogyasszunk belőle többet?

A cékla megannyi egészségvédő tulajdonsággal rendelkezik, ám sokan csak ritkán fogyasztják. Íme 7 érv, hogy miért iktassuk az étrendünkbe e tápanyagdús szuperételt. 

Egy tál céklából készült finomság. Cékla, egy tápláló téli tápanyagbomba - Miért fogyasszunk belőle többet?

A cékla, e bíborvörös gyökérzöldség az őszi és téli hónapokban hosszú ideig tárolható, ezért felmenőink gyakran termesztették, és nem csak tápanyagpótlás, hanem egészségfokozás céljából is fogyasztották a hidegebb évszakokban. Számos panasz esetén alkalmazható, és hatását mára már tudományos vizsgálatok is alátámasztják. Lássuk, miért érdemes rendszeresen fogyasztanunk ezt a tápanyagdús gyökérzöldséget!


1. Segíthet a magas vérnyomás csökkentésében

Klinikai kutatások beszámolói szerint a cékla és a céklalé mindennapos fogyasztásával hozzájárulhatunk a magas vérnyomás hatékony csökkentéséhez. Ez a pozitív élettani hatás feltehetően a gyökérben nagy mennyiségben megtalálható nitrátoknak köszönhető. Ezek a jótékony vegyületek a fogyasztást követően a vérben nitrogén-monoxiddá alakulnak, és elősegítik az erek megfelelő tágulását, illetve hosszú távon az érfalak általános egészségének megőrzését. 

A magas vérnyomás csökkentésével hozzájárulhatunk a súlyos és hosszan tartó szív-és érrendszeri megbetegedések kialakulásának alacsonyabb kockázatához és a jobb életminőséghez egyaránt. 

2. Fogyasztásával segíthetjük a koleszterinszint optimalizálását

A magas koleszterinszint (a magas vérnyomás mellett) a szív- és érrendszeri megbetegedések kialakulásának egyik vezető kockázati tényezője. Szerencsére a cékla, a céklalé, illetve a céklát tartalmazó étrend-kiegészítők rendszeres alkalmazásával a túlzottan magas koleszterinszint csökkenthető

Klinikai vizsgálatok szerint a cékla koleszterinszintet csökkentő hatása a benne található fitonutrienseknek, köztük az antioxidáns hatású flavonoidoknak köszönhető. 

3. A cékla kimagasló tápanyagtartalommal rendelkezik

Ez az élénk vörös gyökérzöldség nem csak flavonoidokban bővelkedik. A céklában megannyi olyan létfontosságú tápanyag megtalálható, melyek nélkül szervezetünk nem tud megfelelően működni, és amelyek alacsony szintje számos betegség kialakulásában kockázatot jelent. 

Ezek közé tartoznak a B-vitaminok is,  melyek közül a folsav a legméltóbb a figyelmünkre, hiszen segít a vörösvérsejtek termelődésében, támogatja a haj és a körmök egészségét, illetve terhesség során hozzájárul a magzat egészséges fejlődéséhez és csökkentheti a koraszülés kockázatát is. 

A cékla gazdag olyan ásványi anyagokban, melyek védik és erősítik immunrendszerünket, csökkentik a gyulladásokat, támogatják csontjaink egészségét, illetve védik idegrendszerünket és sejtjeinket is. Ezek közé tartozik a fent is említett nitrátok mellett a vas, a mangán, a magnézium, a cink, a szelén és a réz is. 

A cékla kiemelkedő mennyiségben biztosít káliumot is szervezetünk számára, mely kulcsfontosságú elektrolit lévén szerepet játszik az izmok és az idegek megfelelő működésében. A túlzottan és tartósan alacsony káliumszint fáradtságban, gyengeségben és izomgörcsökben is megmutatkozhat, sőt, súlyosabb esetekben szívritmuszavarokat is tapasztalhatunk. 

Fontos megjegyezni, hogy a káliumhiány és a magnéziumhiány gyakran azonos tünetekkel jár. Több információt erről ebben a cikkben olvashatunk: “A magnézium- és a káliumhiány azonos tünetekkel is járhat. Mire figyeljünk oda?”

3. A cékla fogyasztásával védhetjük és fokozhatjuk májunk egészségét

Májunk állapotára megannyi egészségügyi és életviteli tényező hatással van. Ezek közé tartozik többek között a túlzott alkoholfogyasztás, a helytelen táplálkozás, a mérgező anyagokkal való érintkezés, illetve a sokakat érintő mozgásszegény életmód is. Ezek a faktorok az egyik leggyakoribb májbetegség, az úgynevezett “nem alkoholos zsírmáj” kialakulásához is vezethetnek. Ez az állapot sokszor hasi fájdalommal, tartós fáradtsággal és gyengeséggel jár, aminek következtében jelentősen csökkenhet az életminőség és további panaszok is kialakulhatnak.

Szerencsére a cékla rendszeres fogyasztásával megőrizhetjük és fokozhatjuk májunk általános egészségét. A gyökérben található betain nevű antioxidáns vegyület segít megelőzni és csökkenteni a rendellenes és kockázattal járó zsírlerakódásokat a májban, és a méreganyagokkal szemben is képes lehet természetes és hatékony védelmet nyújtani.

4. A céklában található vegyületek képesek lehetnek lassítani az időskori demencia előrehaladását

Egy időseken végzett klinikai tanulmány szerint a céklában található nitrátok képesek fokozni az agy véráramlását és lassíthatják a sajnos sokakat érintő kognitív hanyatlás progresszióját. A vizsgálat ideje alatt a résztvevők magas nitráttartalmú étrendet követtek, melynek a nitrátokban gazdag céklalé is része volt. Az MRI eredmények és a vizsgálati beszámolók szerint a résztvevőknél fokozott véráramlás volt megfigyelhető a homloklebenyben. Az agy ezen része kulcsfontosságú szerepet játszik a gondolkodásban és a viselkedés szabályozásában is.

Ezek az eredmények további teljeskörű vizsgálatokra adnak okot, hiszen a beszámolók szerint a magas nitráttartalmú étrend valóban ígéretes lehet a demencia megelőzésében és az előrehaladás lassításában egyaránt.

5. A cékla rendszeres alkalmazásával javítható az állóképesség sportolás és fizikai munka során

Egy kerékpározókon végzett klinikai vizsgálat eredményei szerint a céklalé fogyasztását követően a nitrogén-monoxid megnövekedett szintje a vérünkben hatékonyan javíthatja a fizikai teljesítményt és az állóképességet. A tanulmány ideje alatt a résztvevők napi két pohár céklalevet fogyasztottak, mely nem csak az oxigén csökkent kibocsátásához vezetett, de a sportolók átlagosan 12 másodperccel gyorsabban teljesítettek egy 10 kilométeres távot.

6. Javíthatja a szív általános egészségét és izomerejét szívelégtelenségben szenvedőknél

Egy nemrég készült tanulmány beszámolói szintén a céklában található nitrátok egészségvédő hatásait igazolják, ám ezúttal szívelégtelenségben szenvedő felnőtteket vizsgáltak. Az eredmények szerint a résztvevők szívizmának ereje átlagosan 13%-kal nőtt egy adag céklalé elfogyasztása után. Ezek a kimagasló eredmények valóban bizakodásra adnak okot, ám a cékla és céklalé rutinszerű alkalmazása előtt konzultáljunk szakorvosunkkal!

7. Kutatók szerint a cékla potenciális rákellenes hatással is rendelkezik

A céklában található betalain nevű antioxidáns hatású vegyületek nem csak a gyökér élénk színéért felelősek. Egy klinikai vizsgálat szerint ezek a vízben oldódó, sejtvédő antioxidánsok kemoprevenciós hatással is bírnak, tehát védelmet nyújtanak bizonyos rákos sejtvonalakkal szemben. Természetesen ezen a téren további vizsgálatok szükségesek, ám már a jelenlegi eredmények is bizakodásra adnak okot. 

Mi a legjobb módja a cékla fogyasztásának?

Ha tehetjük, válasszunk friss céklát, amit aztán hozzáadhatunk kedvenc párolt, főtt, sült, vagy akár grillezett receptjeinkhez, mit például levesekhez, sültekhez, vagy akár tésztaételekhez. A főtt cékla remekül illik krémes humuszokba és szószokba is, de természetesen e gyökér felhasználásának csak a képzeletünk szab határt. Az otthon facsart friss, vagy a boltban vásárolt 100%-os céklalevet más zöldség- és gyümölcslevekkel keverve, vagy akár önmagában is fogyaszthatjuk.

Szerencsére ma már megannyi céklát tartalmazó étrend-kiegészítő is rendelkezésünkre áll. Ezek között van, amelyik kizárólag céklakivonatot vagy -őrleményt tartalmaz, illetve találhatunk más egészségvédő hatóanyagokkal kombinált készítményt is. Egyéni ízlésünktől, illetve egészségügyi állapotunktól függően könnyedén megtalálhatjuk a nekünk leginkább megfelelőt. 

A mi kedvencünk az Ehlers Vitalkost Gyökérzöldségek 100%-os őrleménykeverék. A cékla mellett olyan jótékony összetevőket tartalmaz, mint az amaránt, a quinoa, a répa, a paszternák, a csicsóka és a tök. Fogyasztása ajánlott például a szív- és érrendszer egészségének megőrzésére és fokozására, a koncentráció és az agyműködés serkentésére, az emésztő- és az idegrendszer támogatására, illetve az alacsony szerotoninszint növelésére is, mellyel természetesen csillapíthatjuk a sokakat érintő szorongás és depresszió tüneteit. 

Mire figyeljünk oda, mielőtt jelentősen megnöveljük céklabevitelünket?

Alacsony vérnyomás esetén a cékla fogyasztása tovább csökkentheti azt, ezért a bevitt adagot növeljük fokozatosan, és figyeljünk rá, hogy ne emeljük a mennyiséget hirtelen túl magasra. A megfelelő mennyiség egyénenként változik.

Ha hajlamunk van a vesekövek kialakulására, kerüljük a cékla és a céklalé túlzott fogyasztását! A cékla nagy mennyiségben tartalmaz oxalátokat, amelyek bizonyos esetekben kristályokat képeznek szervezetünkben, melyek ízületi fájdalmakhoz és vesekő kialakulásához is vezethetnek.

A cékla kölcsönhatásba léphet már alkalmazott gyógykészítményekkel és élelmiszerekkel, mint például a kávé, ezért egyidejű fogyasztásuk nem ajánlott. 

A cékla fogyasztását követően a vizelet és a széklet enyhe rózsaszínes árnyalatot kaphat, mely nem összetévesztendő a vizeletben és a székletben található vérrel. Utóbbiak észlelése esetén természetesen azonnal forduljunk orvoshoz!

A fenti információk tájékoztató jellegűek és nem helyettesítik a személyre szabott szakorvosi tanácsadást. Meghatározó életmódbeli változtatások és új étrend-kiegészítő használata előtt konzultáljunk kezelőorvosunkkal, gyógyszerészünkkel!

Források:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29141968/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28050806/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/PMC3018552/

https://ods.od.nih.gov/factsheets/Folate

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32957510/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26057287/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22248502/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28067808/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25118005/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25875121/

Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.
Jelenleg Összesen 848 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute