Perifériás neuropátia - Okai, tünetei, és módszerek a kezelés kiegészítésére

A perifériás neuropátia kialakulása mögött több tényező is állhat, tünetei pedig számos módon megmutatkozhatnak. Lássuk, hogyan kezelhetjük ezeket!

Havas erdőben sétáló nő. Perifériás neuropátia - Okai, tünetei, és módszerek a kezelés kiegészítésére

Mi az a perifériás neuropátia?

Az ideggyulladásként és idegműködési-zavarként is ismert perifériás neuropátia egy olyan állapot, mely a végtagokban fájdalmat, zsibbadást és gyengeséget okoz. A motoros, a szenzoros, és az autonóm perifériás idegek fő feladata, hogy üzeneteket közvetítenek az agyból és a gerincvelőből a test többi részébe. Amikor ezek a perifériás idegek megsérülnek, az az üzenetküldés folyamatára káros hatással van, így a szervezet nem tud megfelelően reagálni például a fájdalomra és a hőmérsékletre.

A perifériás idegek károsodása mögött több tényező állhat, ezekre is kitérünk a későbbiekben.

A perifériás neuropátiára jellemző tünetek egyénenként más-más formában és ütemben mutatkoznak meg. Van, hogy a panaszok hirtelen jelentkeznek, és az is előfordulhat, hogy hosszabb időbe telik, mire észleljük, hogy baj van. 


Mik a perifériás neuropátia legjellemzőbb tünetei?

A perifériás neuropátia három típusú ideget, a motoros idegeket, a szenzoros, vagyis érzékszervi idegeket, illetve az autonóm idegeket is érintheti, így a betegségre utaló tünetek a sérült idegek típusától függően különbözőek lehetnek. A neuropátia érinthet egy fajta ideget, ezt mononeuropátiának nevezzük, vagy több típusú ideget egyidejűleg, ami polineuropátia néven is ismert. A tünetek részben az érintett idegek típusától, részben pedig a neuropátia kiváltó okától függenek.

Abban az esetben, ha a motoros idegek sérültek, a következőket tapasztalhatjuk

A motoros idegek fő feladata, hogy üzeneteket közvetítenek  az agyból az izmoknak, így irányítva a mozgást. Ha a perifériás neuropátia a motoros idegeket érinti, az főként olyan, a mozgást érintő tüneteket okoz, mint például a következők:

  • atrófia, az izmok sorvadása
  • izomgyengeség
  • izomgörcsök
  • izomrángások
  • a végtagok mozgatását érintő nehézségek
  • csökkent reflexek

Az autonóm motoros idegek sérülése esetén a következő tünetek jelentkezhetnek

Az autonóm idegek irányítják az úgynevezett akaratlan és félig akaratlagos funkciókat, mint például az izzadás, a pulzus, vagy a hólyag funkciói. Ha a perifériás neuropátia az autonóm idegeket érinti, az a következőkben mutatkozhat meg:

  • felállást követő szédülés
  • szabálytalan szívverés, szívritmuszavarok
  • fokozott izzadás
  • hányinger
  • hányás
  • nyelési nehézségek
  • a bélmozgás és a húgyhólyag működésének zavarai

A szenzoros idegek sérülésének következtében a következő tünetek alakulhatnak ki

A szenzoros, vagy érzékszervi idegek az üzeneteket a test különböző részeiről az agyba közvetítik. A perifériás neuropátia okozta, érzékszervi idegeket érintő rendellenességek esetén a következőket tapasztalhatjuk:

  • csökkent érzékelés
  • bizsergés vagy zsibbadás
  • a hőmérsékleti változások érzékelésével kapcsolatos rendellenességek
  • a reflexekkel kapcsolatos zavarok
  • a koordinációt érintő rendellenességek

A perifériás neuropátia mögöttes okairól röviden

A perifériás neuropátia genetikai eredetű is lehet, ám a legtöbb esetben valamilyen egészségi vagy életviteli tényező okozza kialakulását. Lássunk ezek közül néhányat!

Cukorbetegség és más krónikus betegségek

A cukorbetegség által okozott idegkárosodás a neuropátia egyik leggyakoribb formája, mely zsibbadáshoz, fájdalomhoz, súlyosabb esetekben pedig akár a végtagok érzékelésének elvesztéséhez vezet. A perifériás neuropátiát okozhatják még egyes autoimmun betegségek, például a lupus, az ízületi gyulladások, mint például a reumatoid artritiszként is ismert sokízületi gyulladás, egyes vesebetegségek, májbetegségek, valamint bizonyos szív- és érrendszeri megbetegedések is.

Fertőzések

Bizonyos, fertőző betegségeket okozó vírusok és baktériumok képesek közvetlenül megtámadni az idegszöveteket, ami számos esetben összefüggésbe hozható a perifériás neuropátiával. Az olyan vírusok, mint például az Epstein-Barr, a herpes simplex vírusok, vagy a herpeszvírusok közé tartozó varicella-zoster károsíthatják az érzékszervi idegeket, ami erős fájdalmak kialakulásához vezethet. A Lyme-kór és más bakteriális fertőzések szintén okozhatnak idegkárosodást, ami fájdalmas tünetekben mutatkozhat meg, ha nem kezelik őket időben és megfelelően. 

Túlzott alkoholfogyasztás

Kimutatták, hogy az alkohol túlzott mértékű fogyasztása súlyosan károsíthatja az idegszöveteket, így alkoholfüggőség esetén jelentősen nő a perifériás neuropátia kockázata. 

Gyógyszerfogyasztás

Beszámolók szerint bizonyos gyógyszerek alkalmazása is állhat a perifériás neuropátia hátterében. Egyes görcsoldók és vérnyomáscsökkentők, valamint a fertőzések vagy a rákos megbetegedések kezelésére felírt gyógyszerek, illetve a sztatinok növelhetik a kockázatát.

Bizonyos mérgező anyagoknak való kitettség

Az egyes mérgező vegyi anyagoknak való kitettség súlyos idegkárosodáshoz vezethet. Bizonyos rovarirtók, tisztítószerek, ragasztók és más ipari anyagok a perifériás neuropátia kialakulásához vezethetnek. A nehézfémekkel, mint például az ólommal és a higannyal való érintkezés szintén növeli a betegség kockázatát.

Fizikai sérülések

A fizikai sérülések, mint például az esések és a kisebb balesetek szintén gyakran állhatnak az idegek károsodásának hátterében.

A fizikai aktivitás hiánya

Beszámolók szerint az inaktív életmód, a fizikai aktivitás hiánya, illetve a végtagok hosszú ideig tartó, egy helyzetben való tartása szintén okozhat neuropátiát.

Milyen étrend-kiegészítőkkel és természetes módszerekkel fokozhatjuk a kezelés hatékonyságát?

A perifériás neuropátia megfelelő kezelési módja mind a kiváltó októl, mind a tünetektől is függ. Szerencsére számos módszer létezik a mögöttes panaszok, valamit a tünetek kezelésére, melyek közül orvosunk segítségével könnyedén megtalálhatjuk a számunkra leginkább testhezállót. A következőkben foglaltak hatékonyságát klinikai vizsgálatok és felhasználói beszámolók is igazolják.

Alfa-liponsav (ALA)

Az alfa-liponsav egy számos élelmiszerben megtalálható, antioxidáns vegyület, amely segíthet a perifériás neuropátia tüneteinek kezelésében. Az oxidatív stressz és a gyulladások károsíthatják az idegeket és hozzájárulhatnak a perifériás neuropátia kialakulásához, ám az alfa-liponsav segíthet az idegműködés javításában, valamint hatékonyan csökkentheti a perifériás neuropátia olyan tüneteit, mint például a zsibbadás, a bizsergés és az idegfájdalom. Az alfa-liponsav az orvos által előírt és felügyelt terápia részeként általában biztonságosnak tekinthető, ám ritkán ugyan, de az arra érzékenyeknél előfordulhatnak mellékhatások, mint például az enyhe gyomorpanaszok vagy bőrkiütések. 

Az alfa-liponsav egészségügy előnyeiről és forrásairól a következő bejegyzésből tudhatunk meg többet: Az alfa-liponsav egészségvédő hatásai és természetes forrásai, melyeket érdemes megismerni

B-vitaminok

Az idegrendszer egészségéhez nélkülözhetetlen B-vitaminok hiánya számos esetben összefüggésbe hozható az idegkárosodás, illetve a perifériás neuropátia kialakulásával. Kutatások szerint a B-vitaminok, különösen a B1-vitamin és a B12-vitamin kulcsfontosságúak az idegek egészségének megőrzése és fokozása szempontjából, és a megfelelő kezelés részeként alkalmazva segíthetnek csökkenteni a neuropátia tüneteit. A B-vitaminok pótlásáról és forrásairól a következő cikken olvashatunk bővebben: ​​Természetes B-vitaminforrások vegánok, vegetáriánusok és húsevők számára

D-vitamin

A D-vitamin hiánya számos betegség kialakulásával, köztük a perifériás neuropátiával is összefüggésbe hozható. Kutatások szerint a D-vitamin rendszeres kiegészítésével csökkenthetők a betegséggel járó idegi fájdalmak és más tünetek. 

Hogyan gondoskodhatunk a D-vitamin megfelelő szintjéről? Ebből a bejegyzésből kiderül: A D-vitamin hatékony pótlása télen - Szoláriumhasználat vagy növényi alapú élelmiszerek?

Ajánlott termék: Mannavita Manna-D D3-vitamin

Cayenne bors

A cayenne bors valójában nem bors, hanem egy chilli paprika fajta, melynek csípősségéért, fűszerességéért, valamint számos egészségvédő tulajdonságáért is a benne található kapszaicin a felelős. A kapszaicinben gazdag paprikákat, köztük a cayenne borsot már hosszú ideje alkalmazza az emberiség a vérkeringés javítására és a fájdalom helyi csillapítására, és mára számos klinikai vizsgálat is igazolta ezt a hatást. Ezért nem véletlen, hogy számos krémben, permetben és balzsamban megtalálhatjuk a kapszaicint, gyakran más természetes fájdalomcsillapítók mellett.

A bőrön alkalmazható, a cayenne borsból kinyert kapszaicint tartalmazó krémeket beszerezhetjük egészségboltokban, gyógyszertárakban, valamint webshopokban is.

Ajánlott termék a vérkeringés javítására és a zsibbadás csökkentésére: Mannavita Venoptim Gyógypermet

Testmozgás

A rendszeres testmozgás nem csak a stressz csökkentésében, a hangulat javításában és a vérkeringés fokozásában, hanem az általános egészségi állapot javításában és a perifériás neuropátia tüneteinek leküzdésében is segíthet. Az aktív életmód ezen felül csökkentheti a neuropátiával gyakran összefüggésbe hozható magas vércukorszintet is, aminek következtében enyhíthető az idegkárosodás mértéke, és akár lassítható annak progressziója is. Ha tehetjük iktassunk be mindennapjainkba egy óra sétát, lehetőleg a szabadban, vagy végezzünk enyhébb, az egész testet átmozgató gyakorlatokat.

Meditáció

Klinikai vizsgálatok és a perifériás neuropátiában szenvedő betegek szerint a rendszeresen, lehetőleg minden nap alkalmazott meditációs technikák segíthetnek a fájdalom és más tünetek enyhítésében is. A meditáció segíthet a stressz csökkentésében és az alvás minőségének javításában is, ami tovább javíthatja az életminőséget.

Meleg fürdő

A meleg fürdő szintén képes lehet csökkenteni a stresszt, valamit beszámolók szerint enyhítheti a neuropátia fájdalmas tüneteit is. A meleg víz fokozza a vérkeringést, ennek köszönhetően pedig enyhítheti a betegségre jellemző zsibbadást, bizsergést és fájdalmat is.

A fenti információk tájékoztató jellegűek! Hosszú ideig fennálló, nehezen szűnő, gyakran visszatérő, vagy súlyosbodó panaszok esetén, illetve új étrend-kiegészítők alkalmazása előtt forduljunk orvoshoz!

Források:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK542220/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK442009/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK559020/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK580224/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27637963/

https://www.nhs.uk/peripheral-neuropathy/

https://link.springer.com/10.1007/3-7985

https://www.hopkinsmedicine.org/neuropathy

https://www.nhsinform.scot/p-neuropathy

https://diabetes.org/diabetes/neuropathy/

https://examine.com/diabetic-neuropathy/

https://examine.com/summaries/W0Ojx1/

https://examine.com/summaries/W9Kmz1/

https://examine.com/summaries/1vEgZd/

Fotók a megjelenés sorrendjében: Pavel Danilyuk,

Mikael Blomkvist, Pavel Danilyuk, Polina Tankilevitch,

Taryn Elliott

Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.
Jelenleg Összesen 849 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute