Szilveszteri diós szerencsepatkó recept - vegán, gluténmentes

Kezdjük szerencsésen az új esztendőt ezzel az egyszerűen elkészíthető, egészségvédő összetevőket tartalmazó falatnyi finomsággal! 

Egy tányér sütemény. Szilveszteri diós szerencsepatkó recept - vegán, gluténmentes

Újabb receptet hoztam, mely tökéletes a szilveszteri összejövetelekre, a családi ünnepekre, és még azokra az átlagos kedd estékre is, amikor csak úgy nassolnánk valami finomat. A nemrég megosztott “Karácsonyi narancsos kekszhez” hasonlóan a “Szilveszteri diós szerencsepatkó” elkészítése sem igényel drága konyhai eszközöket, sem pedig nehezen beszerezhető összetevőket, és bonyolult instrukciók követésével sem rabolja majd az időnket. A recept olyan könnyen hozzáférhető egészségvédő hozzávalókból áll, mint például a dió, a zab, a vanília, vagy a maca por. Utóbbi használata opcionális, viszont alkalmazásával egy egészen új, különleges ízkombinációt kaphatunk.

Még mielőtt rátérnénk a receptre, lássuk, hogy mi mindenért ajánlott fogyasztani jótékony összetevőit!


Dió

A dió nem csak omega esszenciális zsírsavakban, rostokban, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag, hanem antioxidáns hatású növényi vegyületekben is, sőt, egy korábbi bejegyzésből már kiderült, hogy a dió nagyobb mennyiségben tartalmazza ezeket a jótékony vegyületeket, mint bármely más dióféle. Ezek közé tartozik az E-vitamin, a melatonin, illetve a különböző polifenolok is, amelyek érdekes módon különösen magasak a dió vékony, belső héjában. 

Klinikai vizsgálatok szerint a dió fogyasztása védelmet nyújthat az oxidatív stresszel és a szabad gyökök okozta károsodásokkal szemben is. Emellett a gyulladásokat is csillapíthatja, illetve képes lehet csökkenteni az LDL, vagyis a “rossz” koleszterin szintjét szervezetünkben. A dió kiváló forrása a fent is említett esszenciális omega-3 és omega-6 zsírok növényi formájának is, amelyek segíthetnek csökkenteni a szív- és érrendszeri megbetegedések kialakulásának kockázatát, védik az ízületeket, illetve támogatják az agyműködést is. 

Egyes tanulmányok szerint a dió rendszeres fogyasztása csökkentheti a vérnyomást a tartósan magas vérnyomásban szenvedők, illetve a stressz alatt álló egészséges emberek esetében is.

A dió a bélrendszerben élő jótékony baktériumokat is támogatja, ami nem csak a bélflórát védi, hanem csökkentheti olyan súlyos betegségek kialakulásának kockázatát is, mint például a kóros elhízás, vagy egyes rákos megbetegedések.

Egyes klinikai vizsgálatok szerint a dió rendszeres fogyasztása segíthet a már kialakult 2-es típusú cukorbetegség szabályozásában, illetve csökkentheti a betegség kialakulásának kockázatát is. Ez részben annak köszönhető, hogy a dió hozzájárulhat a testsúly szabályozásához, illetve hatással lehet a vércukorszint optimalizálására is.

A dió olyan vegyületeket is tartalmaz, amelyek segíthetnek megvédeni az agyat az életkor előrehaladása során egyre gyakrabban kialakuló gyulladásokkal szemben, és támogathatják az agyműködést és a kognitív funkciókat, illetve segíthetnek megőrizni a fizikai funkciókat is. 

Zab

A zab, a zabpehely, illetve a zabliszt gazdagon tartalmaz béta-glükánt, mely egy olyan egyedülálló, oldható rost, amelynek fogyasztása számos egészségügyi előnnyel jár, mint például a koleszterinszint optimalizálása és a különböző bőrpanaszok tüneteinek csillapítása. A zab több fehérjét és egészséges zsírt tartalmaz, mint a legtöbb gabona, illetve számos vitamin és ásványi anyag is megtalálható benne, mint például a B-vitaminok, a cink, a foszfor, a magnézium, a mangán, a réz, a szelén, illetve a vas. 

A zab az avenatramidoknak nevezett erős antioxidánsoknak egyetlen forrása, melyek mellett ferulasav és fitinsav is található benne. Ezen erőteljes egészségvédő vegyületek szabályozhatják a koleszterinszintet, javíthatják a vércukorszintet és segíthetnek megelőzni a 2-es típusú cukorbetegséget, illetve a súlyos szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát is csökkenthetik.

Maca

A szuperételként számontartott, Peruban őshonos maca számos bioaktív növényi vegyületben és tápanyagban gazdag, köztük C-vitaminban, rézben és vasban is. Ezeknek köszönhetően hatékonyan javíthatja a libidót nők és férfiak esetében is, illetve növelheti a spermiumkoncentrációt és jelentősen javíthatja a sperma minőségét, potenciálisan fokozva a férfiak termékenységét. 

Klinikai vizsgálatok szerint a maca rendszeres alkalmazása csillapíthatja a menopauza olyan tüneteit is, mint például a hőhullámok és az alvászavarok. Az adaptogénként is ható növény fogyasztása javíthatja az általános hangulatot, illetve csökkentheti a depressziót és a szorongás tüneteit is. Egyes vizsgálatok beszámolói szerint a maca, különösen a fekete fajta, elősegítheti a tanulást és serkentheti a memóriát is, illetve fokozhatja a sportteljesítményt és az állóképességet is. 

Vanília

​​A világszerte népszerű vanília kellemes íze és nyugtató illata miatt lett közkedvelt, ám számos módon támogathatja egészségünket. A vanillin és a vanillinsav, a vanília két fő hatóanyaga potenciálisan antioxidáns, gyulladáscsökkentő, rákellenes és neuroprotektív hatással is bírhatnak. Állatkísérletek és kémcsöves vizsgálatok szerint a vaníliából származó koncentrált vegyületek védhetik agyunk egészségét is.

Most, hogy tudjuk, hogyan támogathatják egészségünket a fenti összetevők, jöjjön a recept!

Szilveszteri diós szerencsepatkó

A szilveszteri diós szerencsepatkó receptjéhez csupán néhány hozzávaló szükséges, melyeket könnyedén beszerezhetünk szinte bármelyik élelmiszerboltban vagy webáruházban. A Karácsonyi narancsos keksz recepthez hasonlóan ez esetben sincs szükségünk drága, sok helyet elfoglaló, vagy nehezen tisztítható konyhai eszközökre, hiszen mindent kanalakkal, illetve egy 2 deciliter űrtartalmú pohárral mérünk ki.

Hozzávalók (25 nagyobb, vagy 50 kisebb patkóhoz):

  • 1 pohár szobahőmérsékletű, felkockázott vegán sütőmargarin
  • Fél pohár barna cukor (ugyanennyi mennyiségű eritrittel is helyettesíthető, ha cukormentes diétát követünk, vagy limitálnunk kell a cukorbevitelünket)
  • Fél kávéskanál 100%-os vaníliaőrlemény
  • Fél pohár apróra darált dió + 2 evőkanálnyi a szóráshoz
  • Egy leheletnyi
  • 2.5 pohár gluténmentes zabliszt
  • Opcionális: 1 teáskanál Mannavita Maca Őrlemény

Elkészítés:

A vegán sütőmargarint előző este kivesszük a hűtőből, hogy könnyebben kezelhető legyen. Miután dobókocka méretű kockákra vágtuk, egy 2 deliciter űrtartalmú pohár segítségével kimérünk belőle egy pohárnyit, majd egy közepes méretű, kerek aljú tálba helyezzük. Hozzáadjuk a barna cukrot, a vaníliaőrleményt, illetve a sót, majd egy villával összenyomjuk és addig keverjük, amíg egyenletes állagú krémet kapunk és az összetevők teljesen elkeveredtek. Ezután hozzáadjuk az apróra darált diót, a zablisztet, és ízlés szerint a maca port, majd a kezünkkel jól összedolgozzuk.

3 centiméter átmérőjű rudat formálunk az elkészült tésztából, amit átlátszó fóliába tekerve, vagy uzsonnás zacskóba helyezve 20 percre a fagyasztóba helyezünk. Ez azért szükséges, hogy majd könnyebben tudjuk szeletelni a tésztát. Ha másnap szeretnénk elkészíteni a süteményt, elegendő csupán a hűtőszekrénybe helyezni a nyers tésztát.

Amíg a szilveszteri diós szerencsepatkó tésztája szilárdul, egy nagyobb méretű tepsit kibélelünk sütőpapírral, vagy szilikonos sütőlappal, és előmelegítjük a sütőt 160 °C fokra a légkeveréses beállításon.

A 20 perc elteltével, vagy amikor a tészta már vágható szilárdságú, a fóliát eltávolítjuk, majd a rudat vékony, néhány milliméter vastagságú szeletekre vágjuk, esetleg ujjunkkal kisebb méretű darabokat csípünk le belőle. Ezekből előbb ujjnyi vastagságú hengereket, majd pedig “patkókat” formálunk

A tepsire helyezzük a diós patkókat, majd azt a sütőbe 160 °C fokon 8-10 perc alatt készre sütjük. A pontos sütési idő a patkók méretétől függ, ezért a sütés ideje alatt pillantsunk rájuk néhányszor, és amint elkezdenek barnulni, vegyük ki őket.

Apróra darált dióval megszórva, frissen tálaljuk.

Tippek:

Ha éppen nincs otthon zablisztünk, daráljunk le gluténmentes zabpelyhet a kávédarálóban, és az így kapott őrleményt használjuk a recepthez.

A szilveszteri diós szerencsepatkó tésztája természetesen előre is elkészíthető. A kész tészta a hűtőben 2-3 napig marad friss és könnyen formázható, a fagyasztóban pedig körülbelül egy hónapig is eltárolható. Utóbbi esetében azonban előfordulhat, hogy a fagyasztást és szobahőmérsékleten való kiolvasztást követően a nyers tészta nehezen kezelhetővé válik, így azt lehetőség szerint mindig frissen készítsük el. 

A fenti információk tájékoztató jellegűek!

Források:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27534138/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26882685/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24410903/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25747270/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26713565/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29726951/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24898229/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24500935/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27534138/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25694675/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12472620/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26421049/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34253105/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24931003/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27548190/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27648102/

Recept és fotó: Lumiera Studio

Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.
Jelenleg Összesen 848 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute