Mindannyiunkat érinthet a szezonális affektív zavar

A sötét, hideg téli hónapok mindannyiunkat megviselhetnek, és akár komolyabb mentális problémákat is eredményezhetnek. Mi jelzi, hogy baj van, és mit tehetünk?

Egy gyermek és az édesanyja. Mindannyiunkat érinthet a szezonális affektív zavar

Mi az a szezonális affektív zavar?

A szezonális affektív zavar (röviden SAD, az angol “seasonal affective disorder” után) egy olyan, a hangulatot érintő, egyfajta depressziós rendellenesség, melyet jellemzően a szezonális változás vált ki az őszi és téli időszakban, és akár hónapokig is eltarthat. Ugyan statisztikák szerint az állapot leggyakrabban a fiatalkorúaknál, nőknél, és Földünk északi területein élőknél alakul ki, szinte bárkinél megjelenhetnek a tünetek. Mivel ezeket a tüneteket gyakran figyelmen kívül hagyják, sokan nem kapnak megfelelő segítséget az állapot és az életminőség javítására, ami akár tartósan fennálló, vagy komolyabb hangulati rendellenességek kialakulásához vezethet.


Mi állhat a szezonális affektív zavar kialakulásának hátterében?

A szezonális affektív zavar pontos oka jelenleg nem ismert, és az állapot kialakulásában szerepet játszó tényezők, illetve azok kombinációi egyénenként eltérőek lehetnek. Egyes vizsgálatok szerint a napon való tartózkodás időtartama és a napfényes órák száma jelentősen befolyásolhatja a hangulatot. A sötétebb, őszi és téli időszakban, illetve azokon az északi vidékeken, ahol keveset süt a nap, magasabb a hangulati rendellenességek, a depresszió, és a szezonális affektív zavar előfordulásának kockázata is. Ennek egyik oka az, hogy a napfény jelentős hatással van a természetes biológiai óránkra, az úgynevezett cirkadián ritmusra (az alvás és ébrenlét napi ritmusa), amely szabályozza az egyes hormonok egyensúlyát, az alvást, és természetesen a hangulatot is. A SAD által érintettek több tünetben is megmutatkozó rendellenességeket tapasztalhatnak a biológiai órájuk működését illetően. Beszámolók szerint az egyik “boldogsághormonként” is ismert szerotonin, illetve az alváshoz elengedhetetlen melatonin hormonok rendellenes szintje szintén megzavarhatja a cirkadián ritmust. Kimutatták, hogy a szezonális affektív zavar kialakulása sokkal valószínűbb azoknál, akiknél alacsonyabb a szerotonin szintje, illetve azoknál, akiknek a szervezete túlságosan magas mennyiségű melatonint termel. Ezen hormonok szintjét a napfény mellett a betegségektől és gyógyszermellékhatásoktól kezdve a stressznek való kitettségig és a táplálkozásig számos tényező befolyásolhatja. 

A “boldogsághormonok” hatásairól és pótlásáról a következőkből tudhatunk meg többet: Együk magunkat boldogra!

A szezonális affektív zavar leggyakoribb kockázati tényezői

Vizsgálatok szerint a SAD kialakulásának valószínűségét számos tényező fokozhatja. Azok például, akik sötétebb területeken élnek, és ezáltal rövidebb ideig tartózkodnak napfényen, nem csak a D-vitaminhiány, hanem a levertség, a szomorúság, vagy akár a szezonális affektív zavar kockázatának is ki vannak téve.

Kimutatták, hogy az állapot gyakoribb fiatal felnőttkorban, és többször fordul elő nőknél, mint férfiaknál. Fontos megemlíteni, hogy egyes statisztikák szerint a nők nagyobb valószínűséggel fordulnak orvoshoz, ha bármely rendellenességet észlelnek, mint a férfiak, így előfordulhat, hogy a férfiakat emiatt alacsonyabb számban diagnosztizálják.

Beszámolók szerint azoknál, akik családjában előfordult valamilyen hangulati rendellenesség, nagyobb a SAD kialakulásának kockázata. Ezen túlmenően a bizonyos mentális egészségi állapotokban, mint például depresszióban vagy bipoláris zavarban szenvedők szintén nagyobb valószínűséggel tapasztalhatják a szezonális affektív zavart a már fennálló panaszaikon felül. 

De vajon mely tünetek jelezhetik a szezonális affektív zavart?

A szezonális affektív zavarra jellemző tünetek már ősszel jelentkezhetnek, és akár tavaszig fennállhatnak, de előfordulhat, hogy nem minden évben tapasztaljuk a szimptómákat. Meglepő módon a SAD nyáron is jelentkezhet, ám a tüneteket tekintve ugyanazokat tapasztalhatjuk, mint a jelentősen gyakoribb, téli állapotnál. Ezek mindkét esetben akár több hónapig is tarthatnak, és a következők lehetnek:

Milyen esetekben ajánlott szakemberhez fordulni?

Amennyiben a szezonális affektív zavarra jellemző bármely tünetet hosszabb ideig tapasztaljuk, vagy azok gyakran visszatérnek, illetve jelentősen negatív hatással vannak az életminőségre és a mindennapi tevékenységek elvégzésére, ajánlott minél hamarabb szakemberhez fordulni. 

De vajon mit tehetünk a hangulat fokozása, illetve a szezonális affektív zavar elkerülése és kezelése érdekében?

Az esetleges kockázati tényezők és kiváltó okok figyelembevételével számos módszert kipróbálhatunk a panaszok megelőzésére és csillapítására. Amennyiben a SAD valamilyen betegséghez vagy gyógyszermellékhatáshoz köthető, fontos a mögöttes állapot kezelése, illetve az alkalmazott gyógyszerek felülvizsgálata, és a terápia esetleges módosítása. Sok esetben a természetes étrend-kiegészítők, vitaminkúrák, valamint a fényterápia vagy a kognitív viselkedésterápia alkalmazása eredményes lehet, ám előfordulhat, hogy gyógyszeres kezelést javasol orvosunk. 

Néhány gyakran alkalmazott, hatékony módszer és készítmény a hangulat fokozására és a SAD tüneteinek enyhítésére

Fényterápia

A fényterápia elérhetősége és népszerűsége egyre növekszik, és sokan alapvető módszerként tekintenek rá a télen jelentkező SAD kezelését, illetve a D-vitaminszint fokozását illetően. Szakemberek szerint a természetes napfényt imitáló fényterápiából akár napi 30 perc elegendő lehet a SAD tüneteinek enyhítéséhez. Fontos megjegyezni, hogy a fényterápia az arra érzékenyeknél olyan mellékhatásokat válthat ki, mint például a szédülés, a fejfájás, vagy a szemfáradtság. Emellett a fényterápia igénybevétele ellenjavallt abban az esetben, amennyiben bármilyen okból kifolyólag fényérzékenység áll fenn, nemrég szemműtéten estünk át, vagy ha bizonyos szembetegségektől, illetve bipoláris zavarban szenvedünk. 

Az egyre növekvő keresletnek köszönhetően megvásárolhatjuk saját készülékünket, így akár otthonunk kényelmében is élvezhetjük a fényterápia nyújtotta pozitív élettani hatásokat. Egyesek szerint ez bizonyos kockázatokkal, és csekélyebb hatékonysággal járhat, így ha utóbbi mellett döntünk, fontos, hogy megbízható és biztonságosan alkalmazható terméket válasszunk, bevizsgált gyártótól és forgalmazótól. 

Azoknak, akikben felmerül a kérdés, hogy a szoláriumhasználat hatékony lehet-e, a következő bejegyzést ajánljuk figyelmébe: A D-vitamin hatékony pótlása télen - Szoláriumhasználat vagy növényi alapú élelmiszerek?

D-vitamin

Az elegendő napfénynek köszönhetően szervezetünk képes a D-vitamint előállítani, a sötétebb évszakokban pedig bizonyos élelmiszerek fogyasztásával, illetve étrend-kiegészítőkkel pótolhatjuk azt. Klinikai vizsgálatok szerint a D-vitamin fontos szerepet játszhat a hangulat szabályozásában és a depresszió kockázatának csökkentésében, alacsony szintje azonban akár a SAD kockázatát is növelheti.

A D-vitamin hatásairól a következő bejegyzésben bővebben is olvashatunk: A D-vitaminhiány és a depresszió közötti összefüggés

Ajánlott termék a D-vitamin hatékony pótlására: Mannavita Manna-D

B-vitaminok

A B-vitaminok legközismertebb hatásai közé tartozik az idegrendszer védelme és a hangulat általános fokozása. Kimutatták, hogy a B-vitaminok, köztük a B6-vitamin, a folsavként vagy folátként is ismert B9-vitamin, illetve a B12-vitamin alacsony szintje összefüggésbe hozható olyan rendellenességek megnövekedett kockázatával, mint például a szorongás, a depresszió, vagy a SAD. Tanulmányok szerint az átfogóbb és fokozottabb hatás érdekében a B-vitaminokat ajánlott egyidejűleg, B-komplex formában bevinni, így a fáradtság enyhítése, a stressz csökkentése, a hangulat javítása, valamint a kognitív teljesítmény fokozása, ezek által pedig a szezonális affektív zavar kockázatának csökkentése és kezelése is eredményesebb lehet. Egyes vizsgálatok szerint a B-vitaminok továbbá bizonyos antidepresszánsok hatását is képesek lehetnek fokozni.

A B-vitaminok pótlásáról, valamit jótékony hatásaikról a következőkből tudhatunk meg többet: 

Ajánlott termékek a B-vitaminok természetes pótlására:

Gyógynövények

A különböző adaptogén gyógynövényeket hosszú idők óta alkalmazzák sikeresen a hangulati panaszok kezelésére. A legnépszerűbbek közé tartozik például a sáfrány, a rózsagyökér, az ashwagandha, a maca, és a schisandra is, melyek kedvező hatásait klinikai vizsgálatok és felhasználói beszámolók is megerősítik. Az esetleges mellékhatások elkerülése érdekében alkalmazásuk előtt ajánlott kikérni orvosunk véleményét.

Ajánlott termékek:

A fenti információk tájékoztató jellegűek! Hosszú ideig fennálló, nehezen szűnő, gyakran visszatérő, vagy súlyosbodó panaszok esetén forduljunk orvoshoz!

Források:

https://www.nimh.nih.gov/s-a-d

https://examine.com/mood/

https://examine.com/depression/

https://examine.com/vitamin-d/

https://examine.com/study/7dx2K0/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC3010969/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25257064/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC2885294/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC3658370/

https://examine.com/supplements/saffron/

https://examine.com/rhodiola-rosea/

https://examine.com/ashwagandha/

https://examine.com/maca/

https://examine.com/schisandra/

Fotók a megjelenés sorrendjében: Kindel Media,
Pixabay, Cottonbro Studio, Engin Akyurt

Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.
Jelenleg Összesen 849 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute