Természetes multivitaminok - nem csak vegánoknak

Lássuk, milyen növényi alapú ételeket érdemes változatos étrendünk részeként, rendszeresen fogyasztanunk egészségünk megőrzése és fokozása érdekében!

Sushit evő lány kutyával. Természetes multivitaminok - nem csak vegánoknak

1. Búzafű

A búzafű kiváló forrása számos kulcsfontosságú vitaminnak és ásványi anyagnak, így az egyik legkiválóbb természetes multivitamin. Nem ok nélkül került fel a “szuperételek” listájára. Különösen gazdag A-vitaminban, B-vitaminokban, C-vitaminban, E-vitaminban, K-vitaminban, kalciumban, magnéziumban és vasban. Ezek mellett figyelemre méltó mennyiségben tartalmaz aminosavakat is, ráadásul az esszenciális aminosavak mindegyike megtalálható a búzafűben. Az esszenciális aminosavakat szervezetünk nem tudja előállítani, így rendszeres étrendi bevitelük elengedhetetlen. Szerencsére a búzafű fogyasztásával könnyedén pótolhatjuk ezeket. Sötét zöld színű növény lévén a búzafű gazdag a klorofill nevű növényi pigmentben, valamint glutationban és más antioxidáns hatású, jótékony vegyületekben is. Ezeknek köszönhetően fogyasztásával segíthetjük szervezetünket a szabad gyökök elleni küzdelemben, így csökkenthetjük az oxidatív stresszt és megakadályozhatjuk a sejtkárosodást is. Az antioxidánsok továbbá csökkenthetik egyes betegségek, például a szívbetegségek, a rák, az ízületi gyulladások és bizonyos neurodegeneratív betegségek kockázatát és progresszióját is.

Ajánlott termék: Mannavita Nyers Búzafű Italpor


2. Csíráztatott és fermentált ételek

Tápanyagbevitelünk fokozásának kiváló módja a csíráztatott és erjesztett ételek rendszeres fogyasztása. A kísérletező kedvűek könnyen beszerezhető csíráztató edények (vagy akár egy befőttesüveg) segítségével maguk is csíráztathatják kedvenc magvaikat és hüvelyeseiket, a gyakorlottak pedig akár savanyú káposztát, almaecetet és más fermentált finomságokat is készíthetnek otthon. Ezekhez számos tippet és részletes leírást találunk az interneten és receptkönyvekben, ám idő és kedv hiányában szerencsére ezeket az ételeket - mint például a csíráztatott mungóbab, a kimchi, a tempeh, a miso, a natto, vagy a kombucha - általában a közeli piacon vagy élelmiszerboltban is beszerezhetjük. 

Természetesen hagyományos módon is elkészíthetjük és fogyaszthatjuk a magvakat, gabonákat és hüvelyeseket, hiszen amellett, hogy többségük remek rost- és fehérjeforrás, jellemzően gazdagok számos létfontosságú tápanyagban, például B-vitaminokban, cinkben, foszforban, magnéziumban, szelénben és vasban is. Arról azonban kevés szó esik, hogy bizonyos mennyiségű antinutrienseket is tartalmazhatnak. Ezek az egyes ételekben természetesen előforduló antitápanyagok vizsgálatok szerint csökkenthetik a szervezet azon képességét, hogy felszívja a tápanyagokat ugyanezekből, vagy az ezekkel egyidejűleg fogyasztott élelmiszerekből.

Az áztatás, a csíráztatás és az erjesztés szerencsére egyszerű, költségkímélő és jól bevált módja a különféle élelmiszerekben található antinutriensek mennyiségének csökkentésének, és adott ételtől függően az egyes tápanyagok szintjének növelésének is. Ezek az otthon is kivitelezhető elkészítési módok amellett, hogy segítik a növényi élelmiszerekből származó hasznos tápanyagok biológiai hasznosulását, javíthatják az azokban található általános fehérjék minőségét is. Sőt, beszámolók szerint a csíráztatás némileg csökkentheti a glutén mennyiségét bizonyos gabonákban, így jelentősen megkönnyítheti annak megemésztését, és így kevésbé terheli emésztőrendszerünket.

A fermentált növényi élelmiszerek nem csak természetes multivitaminként állhatják meg helyüket. Ezek jellemzően gazdag forrásai a bélflóra egyensúlyának fenntartásához elengedhetetlen probiotikus, vagyis “jó” baktériumoknak, amelyek többek között segíthetik az immunrendszer működését és fokozhatják az emésztőrendszer egészségét is. A belőlük származó K2-vitamin továbbá támogathatja a csontokat és a fogakat, valamint segíthet gátolni a rákos sejtek növekedését és csökkenteni a szívbetegségek és más krónikus betegségek kialakulásának kockázatát is.

Ajánlott termék: Mannavita Szűretlen Dupla Erjesztéssel Készített Almaecet

3. Tengeri moszatok, hínárok és algák

Az olyan töretlen népszerűségű algák, mint például a spirulina, és a chlorella egészségvédő tulajdonságai ma már sokak számára ismertek, azonban a moszatok és hínárok tápanyagtartalmáról viszonylag kevés szó esik. A ma már széles körben és számos formában elérhető moszatok és hínárok az algákoz hasonlóan remek forrásai a fehérjéknek, az esszenciális zsírsavaknak, egyes B-vitaminoknak, köztük az idegrendszer egészségét védő B12-vitaminnak, a káliumnak, a magnéziumnak, a mangánnak, valamint más alapvető tápanyagoknak és antioxidáns vegyületeknek is. 

A leginkább figyelemre méltó azonban ezen élelmiszerek egyes fajtáinak, például a kelp algának a jódtartalma. A jód egy alapvető nyomelem, amely kulcsfontosságú az olyan testi funkciókhoz, mint például a pajzsmirigy működésének szabályozása, a fehérjeszintézis, valamint a magzatok és a csecsemők idegrendszerének megfelelő fejlődése.

A sushiban és más keleti ételekben alapvető összetevőként szolgáló hínárokat és moszatokat - köztük a norit, a kombut, vagy a wakamét -, illetve az általános tápanyagpótlásra kiváló chlorellát és más algákat beszerezhetjük étrend-kiegészítő tabletta vagy por formájában, egyes hínárokat pedig érdemes kipróbálnunk ropogós chipsként, tésztát helyettesítő köretként, vagy akár üdítő savanyúságként. 

Ajánlott termék: Mannavita Imunex Alga Komplex

4. Nemes sörélesztő

A Saccharomyces cerevisiae gombából készített nemes sörélesztő a vegán konyha egyik nélkülözhetetlen hozzávalója, mely nem csak ízletes, hanem számos tápanyagot is biztosít a szervezet számára - típustól függően változó mennyiségben. A nemes sörélesztőnek két fő fajtája van, a dúsítatlan és a dúsított. A dúsítatlan nemes sörélesztő csak azokat a vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmazza, amelyeket az élesztősejtek növekedésük során természetesen termelnek, tehát a termesztés során nem adnak a táptalajhoz extra tápanyagokat. Ezzel szemben a népszerűbb, dúsított változat a termesztés során a táptalajhoz adott vitaminok jelentős részét is tartalmazza, így utóbbi tápanyagtartalma (és így általában a cukortartalma is) jelentősen magasabb lehet, mint a dúsítatlan változaté. 

Ha pusztán a kellemes, umami íze miatt használjuk a nemes sörélesztőt, a dúsítatlan változatot is megfelelőnek találhatjuk. Ha azonban természetes multivitaminként, tápanyagpótlás céljából (is) fogyasztanánk, válasszuk a dúsított változatok valamelyikét, igényeinknek megfelelően.

Fontos megjegyezni, hogy bár a pontos tápérték márkától és típustól függően változhat, a nemes sörélesztő jellemzően az alábbi tápanyagokat biztosítja: 

Fehérjék - A nemes sörélesztőben számos esszenciális aminosav megtalálható, és beszámolók szerint ezek egyik legkiválóbb növényi forrása.

B-vitaminok - A nemes sörélesztő kiemelkedően gazdag B-vitaminokban, beleértve B1-vitamint, a B2-vitamint, a B3-vitamint, a B6-vitamint, valamint a B12-vitamint is, melyek hiányától nem csak a növényi alapon táplálkozók szenvedhetnek.

Ásványi anyagok és nyomelemek - A nemes sörélesztőben a cink, a mangán, a szelén, és a vas is gyakran kiemelkedő mennyiségben található meg, így rendszeres fogyasztásával védhetjük immun- és idegrendszerünk, fokozhatjuk az anyagcserénk hatékonyságát és optimalizálhatjuk az energiaszintünket is.

A sokoldalúan felhasználható nemes sörélesztőt hozzáadhatjuk levesekhez, pörköltekhez, tésztákoz, salátákhoz, illetve egyszerűen az ételeinkre szórhatjuk tálalás előtt.

Ajánlott termék: Mannavita Nemes Sörélesztőpehely + Vas + D3-vitamin

5. Maca

A Peruban őshonos, szuperételként, adaptogénként és afrodiziákumként is ismert maca kitűnő forrása a C-vitaminnak, a kalciumnak, a réznek valamint a vasnak. Ezek mellett rostokban és fehérjékben is igen gazdag. A maca gyökérben több, mint 20 aminosav található meg természetesen, beleértve mind a nyolc esszenciális aminosavat is. A növény számos fitonutrienst, antioxidánst és más jótékony vegyületet is tartalmaz, ezek közé tartoznak például a polifenolok és a glükozinolátok is. 

A macában található tápanyagok és egészségvédő hatóanyagok többek között segíthetnek az energiaszint és a hangulat szabályozásában, a memória serkentésében és a koncentráció javításában, az immunrendszer erősítésében, a libidó fokozásában, a hormonháztartás kiegyensúlyozásában, a menopauza tüneteinek csillapításában, valamint a magas vérnyomás csökkentésében is, így rendszeres fogyasztását biztosan meghálálja a szervezetünk.

Ajánlott termék: Mannavita Perui Nyers Maca Por

A fenti információk tájékoztató jellegűek! A megfelelő hatás elérése érdekében a fentieket fogyasszuk az egészséges, változatos és kiegyensúlyozott étrend részeként!

Források:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC3614697/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC4678994/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28115753/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20508870/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26156538/

https://link.springer.com/article/10.1007/s00

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17497874/

https://ift.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11474896/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29059515/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25636605/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC5585988/

https://ods.od.nih.gov/factsheets/Iodine

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC5387034/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC7099199/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC5188422/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC8498064/

​​https://examine.com/supplements/maca/

Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.
Jelenleg Összesen 848 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute